Zuglói parkolási botrány: tovább tagadnak a szocialista vádlottak

Horvát Csaba és Tóth Csaba is azt hangoztatta a bíróságon, hogy mennyire tisztességes politikai múltat tudhatnak maguk mögött.

Baja Ferenc nem tett vallomást, de mélyen megrendítette, hogy bíróság előtt kell állnia.
További vádlotti meghallgatásokkal folytatódott a Fővárosi Törvényszéken a zuglói és az újbudai parkolási botrány kapcsán indult büntetőper, amelyben az ügyészség hivatali vesztegetéssel és befolyással üzérkedéssel vádolja a terhelteket, így több jelenlegi és volt szocialista politikust.
A vádirat szerint Tóth Csaba korábbi MSZP-s országgyűlési képviselő és Horváth Csaba volt XIV. kerületi polgármester 2016-ban a Zuglóban tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére kerestek egy gazdasági társaságot, amellyel túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg, és a nyereség felére igényt tartottak.
A bevételből Tóth Csaba saját maga és Horváth Csaba részére 31 millió forintot kért és vett át, ezenfelül Tóth Csaba havonta 10-15 millió forintot, összesen legalább 250 millió forint készpénzt kaphatott.
A két baloldali politikus osztozott a bevételen.
A parkolásüzemeltetési feladatokat a SYS IT Services Kft. egyik leányvállalata nyerte el. Ennek a cégnek volt az egyik befolyásos munkatársa a koronatanúnak tekinthető Fuzik Zsolt, akire 2021 nyarán csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával. Fuzik azonban alkut kötött, és az ügyészségi nyomozók előtt részletesen beszámolt arról, hogy ki, mikor, milyen összegű korrupciós pénzt kapott a parkolást üzemeltető SIS Parking Kft. profitjából.
A szerdai tárgyaláson Horváth és Tóth is vallomást tett, és mindketten határozottan visszautasították a vádakat, koncepciós eljárást emlegetve.
Ezt is ajánljuk a témában
Horvát Csaba és Tóth Csaba is azt hangoztatta a bíróságon, hogy mennyire tisztességes politikai múltat tudhatnak maguk mögött.
Pénteken a negyedrendű vádlott Sz. Zoltán, a SIS Parking Kft. cég egykori ügyvezetője került sorra, aki ugyanakkor nem tett vallomást. Korábbi nyilatkozatában azonban
teljesen alátámasztotta a vádakat, miszerint Fuzik egyeztetett a két politikussal, akik ígéretet tettek arra, hogy ellentételezés fejében segítik, hogy a cég nyerje a pályázatot.
A szocialista politikusok a nyereségből pénzt kértek. A kifizetésekről, a havi pénzátadásokról Fuzik rendszeresen beszámolt Sz. Zoltánnak.
A negyedrendű vádlott azt is megerősítette, hogy Jelen Tamás, a Fidesz akkori választókerületi elnöke is tudomást szerzett az üzletről, és neki is rendszeresen fizettek kenőpénzt.
Sz. Zoltán a vád másik száláról, az újbudai parkolási rendszerről is nyilatkozott, amelynél ugyanaz zajlott, mint Zuglóban. A XI. kerületben B. László városüzemeltetési igazgatónak kellett fizetni. Ő havi négymilliót kapott Fuziktól havonta, majd ezt később 5,5 millióra akarta emelni, de a SIS ebbe már nem ment bele. Végül abban állapodtak meg, hogy összesen 15 milliót adnak egy összegben az igazgatónak.
A negyedrendű vádlott ezt is alátámasztotta, azaz hogy tudomása szerint a SIS rendszeres kenőpénzt fizetett B. Lászlónak.
A felolvasott vallomásra Horváth Csaba úgy reagált, hogy Sz. Zoltánt nem ismerte, és megismételte, hogy nem kért és kapott tőle kenőpénzt, sem ahogy Fuziktól sem. A Fuzikkal való állandó kapcsolattartást a folyamatos kommunikációs kényszerrel magyarázta, mert mint vezető fővárosi ellenzéki politikusként mindig kellett olyan információt szereznie, amiben megszólalhat.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ügyészség beismerés esetén több éves börtönbüntetés kiszabására tett indítványt. A vádlottak tagadták a bűncselekmények elkövetését.
Ezek után következett az ötödrendű vádlott B. László, aki szintén tagadta a bíróság előtt a bűnösségét. Azt ugyanakkor megerősítette, hogy ismerte és egyeztetett is Fuzikkal több ügyben. Mint mondta, az újbudai parkolási rendszer üzemeltetésére kiírt pályázatra csak a SIS jelentkezett, amellyel végül szerződést kötöttek.
A vádirat további része szerint 2019-ben a SYS IT Services informatikai szolgáltatásokra irányuló keretszerződést kötött a Fővárosi Önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló Budapesti Közlekedési Zrt.-vel
A vádirat szerint Baja Ferenc volt miniszter és egykori szocialista országgyűlési képviselő a cég tendernyertességének esetére 30 millió forintot kért azért, hogy a szerződés létrejöttét és fenntartását
– a korábban betöltött pozícióiból és a meglévő politikai kapcsolataiból eredően meglévő befolyásának érvényesítésével – ne akadályozza. A vád szerint az erről a korrupciós megállapodásról értesülő Molnár Zsolt országgyűlési képviselő szintén részesedést akart az ügyletből, ezért Baja Ferenc a szerződés meg nem támadásáért 40 millió forintot kért Molnárnak.
A bíróság ebben a körben meghallgatta volna Baja Ferencet, ám ő egyelőre nem kívánt vallomást tenni. Csupán annyit mondott, hogy egész életét a közszolgálat érdekében élte le, és ebben az ügyben is teljesen ártatlan. Jelezte, mélyen megrendíti és megviseli, hogy a bíróság előtt kell állnia.
A hetedrendű vádlott Molnár Zsolt lemondott a tárgyaláson való jogáról, azonban az ügyészség szerint erre szükség lenne, ezért arra kérte a bíróságot, hogy kötelezze a szocialista képviselőt a jelenlétre. A bíróság viszont elutasította az indítványt.
Fotó: Ficsor Márton/Mandiner